Jaką spódnicę wybrać do biura?

Rozpoczynając swoją karierę w biurze należy pamiętać, aby dostosować się do panującego tam dress code, każda firma na swoje zasady. Czasami są one bardziej restrykcyjne i nie ma miejsca na odstępstwa, jednak w większości przypadków podchodzi się do tego bardziej ulgowo i wprowadza się dni np piątki, w których dress code nie obowiązuje.
Trzeba pamiętać, że w pracy powinno się wyglądać elegancko i z klasą, dlatego też spódnice są wybierane najczęściej.
Kilkanaście lat temu dress code w korporacjach najczęściej był bardzo oficjalny i trzeba było ściśle trzymać się jego zasad. W przeważającej części firm były to białe koszule, spódnice ołówkowe lub spodnie garniturowe w smutnych stonowanych kolorach i żakiety jako uzupełnienie stylizacji. Przez co kobiety, które wykonywały pracę biurową w przeważającej ilości posiadały ogromną liczbę białych koszul oraz szaro-bure komplety. W tym czasie dress code damski i męski nie różnił się zbytnio, dlatego praktycznie wszyscy w biurze byli ubrani tak samo. Po pewnym czasie wychodząc naprzeciw wymaganiom pracowników niektóre korporacje zaczęły wprowadzać tzw. Casual Friday. W tym dniu pracownicy mogą ubierać się nieco swobodniej, nie oznacza to jednak zupełnego odejścia od dress code’u, w dalszym ciągu należy wyglądać elegancko.
Od wielu lat zauważalna jest ewolucja dress code’u, która zmierza on w kierunku Casual Week, gdzie pracownicy przychodzą do pracy w bardziej swobodnych ale wciąż wyglądających z klasą stylizacjach.
Przy wyborze spódnicy do biura należy pamiętać nie tylko o wyglądzie, ale również o wygodzie, ponieważ w pracy spędzamy większość czasu i jest to bardzo ważny aspekt. Mamy do wyboru mnóstwo kolorów i fasonów. Należy również pamiętać, że oprócz mnóstwa modeli mamy też wybór co do długości spódnicy. Jeżeli chcemy zagrać bezpiecznie dobrym wyborem będzie model o długości tuż przed lub tuż za kolano, czasami niektóre korporacje wymagają aby spódnica była takiej długości aby zakrywać kolana. Wiadomo również, że od razu odpadają bardzo krótkie spódniczki, np. typu mini, praca nie jest odpowiednim miejscem na ten krój. Aby przetestować, czy dobraliśmy odpowiednią długość powinniśmy sprawdzić to w domu wykonując codzienne czynności. Jeśli podczas schylania się czy siadania spódnica nie odkrywa zbyt wiele to znaczy, że udało nam się dobrać odpowiednią długość. Jeśli jednak spódnica odkrywa znacząco kolana lub uda, powinniśmy zastanowić się nad zakupem nieco dłuższej. Jeżeli na co dzień nosisz nieco dłuższe sukienki czy spódnice, warto zastanowić się nad wariantem midi. Jej długość do połowy łydki nie tylko dobrze wygląda ale świetnie się sprawdza w pracy biurowej, dzięki temu, że podczas chodzenia czy siadania nie podciąga się zbytnio, co daje duży komfort. Jeżeli chodzi o długie spódnice do ziemi to darujmy je sobie przy wyborze stylizacji do pracy biurowej, mimo ich zalet warto przeznaczyć je na inne okoliczności np. spacer w parku czy spotkanie z wyjątkową dla nas osobą.
Spódnica ołówkowa – jest to klasyk biurowy. Praktycznie każda sylwetka wygląda w niej dobrze. Wysokie i szczupłe kobiety mogą wybierać te z wyższym stanem. Taka spódnica skomponowana z białą koszulą zawsze będzie dobrym wyborem.
Spódnica tweedowa jest to ponadczasowy model, który najbardziej kojarzy się z Coco Chanel. W dzisiejszych czasach odeszła delikatnie na dalszy plan, co nie znaczy, że jest złym wyborem. Najlepiej zestawić ją z bluzką i żakietem tweedowym, w bardziej casualowej stylizacji możemy zastosować z gładkim golfem.
Spódnica z falbaną – jest to dobry wybór kiedy chcemy wyróżnić się z tłumu, trzeba pamiętać aby ilość falban nie przytłoczyła stylizacji.
Spódnica trapezowa – jest ona dopasowana w obrębie talii a rozszerza się ku dołowi. Bardzo dobrze modeluje sylwetkę. Kobiety posiadające większe biodra i uda mogą zastosować ten rodzaj spódnicy w celu ukrycia niedoskonałości.
Koronkowa spódnica – jest najczęściej stosowana na wieczorne wyjścia, ale odpowiednio dopasowana może okazać się strzałem w dziesiątkę w biurze. Jako, że koronka jest wyjątkowo strojna dobierając dodatki należy zwracać uwagę aby nie były zbyt krzykliwe. Czarna koronkowa spódnica, czarny golf i czarne rajstopy to świetny zestaw.
Spódnica z kontrafałdą – jest dobrym wyjściem dla kobiet z dużymi biodrami, dobrze je maskuje a wysmukla łydki. Nie ma sylwetki, która nie będzie wyglądała w niej dobrze. Nada się do pracy albo na specjalne okazje.
Spódnica midi – ma ona długość do połowy łydki. Jest świetnym wyborem, jednak nie dla każdego. Polecana jest dla wysokich i szczupłych kobiet, ponieważ z racji tego że optycznie skraca sylwetkę. Jeżeli jednak niewysoka kobieta zdecyduje się ją założyć powinna zastosować szpilki, które jak wiemy zawsze optycznie wydłużają nogę.
Tiulowa spódnica – świetnie nada się jako stylizacja na tzw. Casual Friday. Będzie dobrze wyglądać praktycznie z każdym zestawieniem, nieważne czy będzie to T-shirt, bluzka bez rękawów czy bawełniana koszulka z nadrukiem.
Podsumowując, mamy ogromną liczbę fasonów, kolorów i wzorów. Dobierając jednak spódnice do pracy biurowej należy wziąć pod uwagę wszystkie opcje i odpowiednio dopasować ją do naszej sylwetki tak aby uwydatniała to co w sobie kochamy a odwracała uwagę od rejonów, które są dla nas niego kłopotliwe i wolałybyśmy je niego ukryć.